Ennek oka nagyon gyakran a nyakizom gyengesége, így nem tudja rendesen megemelni a fejét. Emiatt valószínűsíthető, hogy késni fog a forgás megindulása. Az orvosok által tanácsolt „szigorú hason fektetés” mértékkel ugyan, de fontos. Azonban ha a csecsemő nem szeret hason feküdni, az gyanújele lehet egy nyaki izomtónus problémának. Lehet, hogy az alkartámasz nincs még meg, ezért nem tud segíteni magának a fej megtartásában hason fekvésben. Ennek megítélésében, és szükség esetén fejlesztésében segítek.
A megkésett mozgásfejlődés is tünete annak, hogy valami nincs rendjén. Lusta gyerek nincsen, a gyermek azt a mozgást nem csinálja, amire nem képes. Előfordulhat, hogy az izomzat gyenge, vagy túl feszes, ezért késik az életkornak megfelelő mozgás. Gyakran nem jön rá a forgás, kúszás, mászás technikájára, ez okozza a megcsúszást. Egy állapotfelmérés során kiderítem, mi lehet az oka a megkésett mozgásfejlődésnek, és segítek a megfelelő szintre hozni gyermeke mozgását.
Igen, ez egy nagyon fontos és tipikus mozgásfejlődési probléma, amely későbbi problémákat okoz. Többek között a dislexia, disgraphia, discalcunia nevű betegségek visszavezethetőek a kimaradt mászásra, mert az ellentétes kar-láb mozgások megtanulása az agy jobb és bal agyféltekéjének összehangolásához feltétlenül szükségesek. (Ha a kúszás marad ki a fejlődési lépcsők közül, az nem okoz akkora problémát, mint a mászás kimaradása.) Amennyiben játékkal sem lehet a kisgyermeket mászásra bírni, feltétlenül javasolt a Dévény-torna.
Nem, magától ülni nem tudó gyermeket nem szabad ültetni! Mivel a hát és az egyéb vázizmok nem elég fejlettek, semmiképpen nem szabad az ültetést erőltetni. A felülés mozgásának megkésése esetén javasoljuk a tornát, hiszen a szilárd táplálék bevitelre megérett csecsemő ülve tud(na) a legbiztonságosabban enni. Mentális fejlődéshez is szükséges, hogy a felülés időben történjen, hiszen megváltozik a gyermek perspektívája, és a környezete ingergazdagsága is a fekvő pozícióhoz képest.
Nem, ebben az esetben is mindenképpen javasolt gyógytornász felkeresése, mert a bedőlt boka további problémákat okozhat a teljes vázizomzatban.
Dehogyis!!! Nagyon fontos, hogy elindulás előtt legyen leellenőrizve a gyermek. Átnézem a bokáját, megbeszéljük a megfelelő szandál típusát, valamint megnézem a járásképét a gyermeknek. Bármi járáshibát, lábtartási problémát találok, azt addig lehet rendbe tenni, kezelni, amíg el nem kezd járni önállóan a gyermeke.
Mikor többet áll, mint mászik a kisgyermek, mindenképpen szandál vagy cipő hordását javaslom. Szívesen segítek a lábformának megfelelő cipő kiválasztásában, mivel bizonyos esetekben speciális (ún. szupináló) cipő javasolt a későbbi lábproblémák elkerülése érdekében.